„   Keď hľadáme dobro pre iných, nachádzame svoje vlastné.    “    -    Platón

Podmienky prijatia občanov do zariadení sociálnych služieb

• Podmienky prijatia občanov do zariadení sociálnych služieb.

Prijímanie občanov do zariadení sociálnych služieb prebieha v súlade so zákonom č. 448/2008

1. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Podľa uvedeného zákona poskytuje vyšší územný celok sociálne služby na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb (útulok, domov na pol ceste, zariadenie núdzového bývania), sociálne služby na podporu rodiny s deťmi (zariadenie dočasnej starostlivosti o deti), sociálne služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo nepriaznivého zdravotného stavu (zariadenie podporovaného bývania, rehabilitačné stredisko, domov sociálnych služieb a špecializované zariadenie).

Sociálna služba – Zariadenie pre seniorov – je výlučnou kompetenciou obcí a miest, preto v prípade, že požadujete túto službu obráťte sa na mestský alebo obecný úrad v mieste Vášho trvalého bydliska.

K tomu, aby bolo možné poskytnúť sociálne služby v zariadení podporovaného bývania, v rehabilitačnom stredisku, v domove sociálnych služieb a v špecializovanom zariadení je potrebné, aby žiadateľ požiadal o posúdenie odkázanosti na niektorú z týchto služieb.

Tlačivá „Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu“ a „Lekársky nález na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu“ nájdete na tejto webovej stránke alebo si ich môžete vyzdvihnúť osobne na Oddelení sociálnych služieb, Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, Nám. SNP č. 23 v Banskej Bystrici.

Dôsledne vyplnenú „Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu“ spolu s prílohami (uvedenými v bode 11. tejto žiadosti) a obvodným lekárom vyplnené a potvrdené tlačivo „Lekársky nález na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu“ pošlite na Oddelenie sociálnych služieb a zdravotnictva Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, Nám. SNP č. 23, 974 01  Banská Bystrica alebo ich doručte osobne na podateľňu Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja v čase úradných hodín podateľne pondelok až piatok od 8:00 – 15:00 hod.

Na základe vyššie uvedených podkladov vydá Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja „Rozhodnutie“ a „Posudok o odkázanosti na sociálnu službu“.

Na základe vydaného posudku vyplní žiadateľ o sociálnu službu tlačivo „Žiadosť o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby“.

„Žiadosť o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby“ spolu s prílohami (uvedenými v bode 13. tejto žiadosti) a vydaným „Rozhodnutím“ a „Posudkom o odkázanosti na sociálnu službu“ doručí žiadateľ do konkrétneho zariadenia sociálnych služieb, v ktorom má záujem o umiestnenie.

Po doručení žiadosti s prílohami do konkrétneho ZSS bude „Žiadosť o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby“ zaradená do poradovníka čakateľov.

Na našej  stránke  je v sekcii AKTUALITY je  umiestnený   odkaz  na stránku www. e-vuc.sk, kde je možné  sledovať poradie  v poradovníku čakateľov.

Pre prístup k užitočným informáciám a tlačivám v súvislosti s podaním žiadosti kliknite na odkaz  TU, kde budete presmerovní na stránku nášho zriaďovateľa, Banskobystrický samosprávny kraj.

Podmienky prijatia občanov do zariadení sociálnych služieb

Zariadenie sociálnych služieb Tereza,